Gdy zginie ostatnia pszczoła, ludzkości pozostaną tylko cztery lata życia.

Albert Einstein

Nasze działania / Z książką za pan brat! czyli maluchy w Konarzycach czytają!


Drużyna Książki
Podsumowanie projektu w postaci filmiku

Z książką za pan brat! czyli maluchy w Konarzycach czytają!

Projekt „Z książką za pan brat! czyli maluchy w Konarzycach czytają” skierowany jest do najmłodszych mieszkańców wsi Konarzyce i okolicznych wiosek (od wieku przedszkolnego do uczniów klas IV szkoły podstawowej), a także do ich rodziców/opiekunów. Każde dziecko otrzyma książeczkę/i dostosowane do swojego wieku i zainteresowań. Pragniemy zaprosić osoby dorosłe, by codziennie przez ok. 15-20 min. czytali owe książeczki dziecku w dogodnym dla siebie miejscu i czasie. Każde dziecko otrzyma również swoją indywidualną kartę czytelniczą, do której wypełniania (przez naklejanie naklejek) gorąco zachęcamy.

Co tydzień odbędzie się spotkanie (na terenie SP w Konarzycach; przed, po lub - w miarę możliwości - w trakcie zajęć; termin będzie dopasowany tak, aby dzieci dojeżdżające zdążały na gimbusa) dla dzieci trwające 30-45 min. Na spotkaniach dzieciom będą czytane wybrane przez nie książeczki, prowadzone też będą zabawy animujące nawiązujące do treści książeczek. Na spotkaniach dzieci będą również wymieniać książeczki między sobą tak, aby każde mogło poznać inne bajki i wybrać swoją ulubioną. Ponadto, co tydzień każde dziecko otrzyma naklejki, które będzie przyklejać w swojej karcie czytelniczej (po codziennym czytaniu w domu). Planowane jest przeprowadzenie 8 spotkań dla jednej grupy.

Projekt będzie trwał ok. 2 miesiące (październik-grudzień). W grudniu zorganizowane będzie przedstawienie, w czasie którego każde chętne dziecko będzie mogło zaprezentować wybrany przez siebie wierszyk/bajkę i wystąpić przed zaproszonymi bliskimi osobami (rodzicami, dziadkami, itd.). Informacje o tym wydarzeniu będą przekazane w późniejszym terminie. 

Wszelkie materiały  zapewniają organizatorzy. Rodzice/opiekunowie nie będą  ponosić żadnych kosztów finansowych w związku z realizowanym projektem. Zadaniem rodziców/opiekunów będzie:
1) czytanie książeczek dziecku (w miarę możliwości codziennie),
2) dopilnowanie, by co tydzień dziecko przyniosło książeczkę/książeczki na spotkanie (terminy spotkań będą podane). Na spotkaniu nastąpi wymiana książeczek między dziećmi,
3)  przygotowanie dziecka (jeśli będzie ono chętne) do zaprezentowania wybranego wiersza/bajki w czasie przedstawienia.  

Każde dziecko, które zechce, otrzyma swoją ulubioną wybraną książeczkę na własność, niemniej dopiero na koniec projektu. 

Projekt ma na celu kształtowanie w dzieciach pozytywnego odniesienia do książek, polubienia spędzania czasu z rodzicami, dziadkami i innymi bliskimi mu osobami przy wspólnej lekturze. Pamiętajmy, że czas poświęcony dziecku nigdy nie jest czasem straconym, a czas poświęcony na codzienne głośne czytanie dziecku to „najlepsza polisa na mądre i szczęśliwe życie” (cytat z książki „Wychowanie przez czytanie” autorstwa Ireny Koźmińskiej i Elżbiety Olszewskiej).

Zapraszamy.

Konarzyce, 1.10.2019 r.

Fundusze

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

logo MKiDN


 

 


Karta czytelnicza Karta czytelniczaWARTO ZOBACZYĆ


Pszczoły

Angielski dla początkujących