Gdy zginie ostatnia pszczoła, ludzkości pozostaną tylko cztery lata życia.

Albert Einstein

Nasze działania / Drużyna Książki / Spotkania biblioteczne


Drużyna Książki

Drużyna Książki w Konarzycach - spotkania biblioteczne

W ramach Gry „Drużyna Książki” odbyły się spotkania biblioteczne prowadzone przez bibliotekarkę z Konarzyc - panią Danusię Malinowską i przez wiceprezes Fundacji EKOSTER - Dorotę Flaga.

Spotkania przeprowadzono w dwóch turach. Pierwsze - w maju br. w szkole w Konarzycach - poświęcone było zagadnieniom szyfrowania. Uczestnicy Gry dowiedzieli się o prostych kodach, jakie łatwo można zastosować, aby ukryć treść wiadomości przed niepowołanymi. Zamiana liter w wyrazach - dowolna lub tylko pierwszej z ostatnią, czy też tylko środkowych zapisanych od tyłu - już może wprowadzić niemało zamieszania przy odczytywaniu treści. Do tego młodzież poznała stare harcerskie szyfry jak GA-DE-RY-PO-LU-KI, czy szyfr Cezara. Uzbrojeni w wiedzę młodzi mogli się zabrać do rozwiązywania zadań drużynowych, w których wszystkie hasła były zaszyfrowane (ale nie wszyscy się z tym uporali...).

Z drugą turą spotkań zaryzykowaliśmy i zorganizowaliśmy je w bibliotece w Konarzycach w godzinach popołudniowych na początku czerwca br. Frekwencja była znacznie mniejsza, zapewne z uwagi na problemy natury transportowej (brak środków komunikacji podmiejskiej z okolicznych miejscowości), ale spora grupa młodych się pojawiła. Obecni mogli nie tylko zdobyć swoją obecnością punkty dla drużyn, ale też poznali tajniki oznaczeń książek w bibliotece i numerów ISBN, co pomogło każdemu znaleźć określoną książkę. Ta wiedza pomogła drużynom rozwiązać kolejne zadania drużynowe. Tym razem zaszyfrowane treści prowadziły do konkretnych książek stojących na półkach w bibliotece w Konarzycach, więc tylko ci, którzy tu przyszli, mieli szansę rozkodować treści. I wszystkie drużyny, które się pojawiły, w mig uporały się z tymi zadaniami.

Nietypowym urozmaiceniem spotkań były próby strzelania z łuków. Czemu akurat to? Odpowiedź jest prosta. Główna seria książek czytanych przez młodzież, to „Zwiadowcy” Johna Flanagana, gdzie bohaterami - rodem ze średniowiecza - są świetnie wyszkoleni łucznicy. Stąd łuki, tarcza strzelnicza i strzały naturalnie łączą się z Grą „Drużyna Książki”, a że jest to dziedzina sportu mało znana wśród młodzieży, tym bardziej była dla nich atrakcyjną. Krzywdy nikt ze strzelających sobie nie zrobił, za to jedna strzała zgubiła się w trawniku za budynkiem straży w Konarzycach, a do tego młodzi przekonali się na własnej skórze, że nie tak łatwo trafić do celu bez ćwiczeń i ciągłej pracy.

Konarzyce, 12.06.2019 r.

Fundusze

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

logo MKiDN

Spotkania biblioteczne Spotkania biblioteczne Spotkania biblioteczne Spotkania biblioteczne Spotkania biblioteczne Spotkania biblioteczne Spotkania biblioteczne Spotkania biblioteczne Spotkania biblioteczne Spotkania biblioteczne Spotkania biblioteczne Spotkania biblioteczne

WARTO ZOBACZYĆ


Pszczoły

Angielski dla początkujących